خانه / مقالات / رفتاری صادقانه داشته باشید: قدرت تمجید صادقانه
تمجید

رفتاری صادقانه داشته باشید: قدرت تمجید صادقانه

باهم ببینیم چطور داشتن رفتار صادقانه موجب ایجاد تفاوت می‌شود.

سناریو زیر را در نظر بگیرید:

ماه‌های متمادی بر روی یک پروژه بزرگ زحمت‌کشیده‌اید و رنج‌برده‌اید. مشتری شما هم، فردی بسیار سخت‌گیر و ناسپاس است. به‌سختی کارکرده‌اید، اما نتایج مورد انتظار را کسب نکرده‌اید. فقط می‌خواهید هر چه زودتر این پروژه تمام شود و کار دیگری را آغاز کنید.

هر کار دیگری باشد، مهم نیست.

ناگهان، رئیس، شمارا برای داشتن جلسه‌ای فرامی‌خواند. با خود می‌گویید، “عالی شد، دیگه بدتر از این نمی‌شد که بشه!”

در حین نشستن شما در پشت میز، او صحبت کردن را آغاز می‌کند:

“ببین، چیزی که می خوام بگم، صادقانه می گم، البته میدونم خیلی پیش نمیاد که چنین چیزی رو از من بشنوی . . . اما واقعاً میدونم که داری اینجا زحمت میکشی و برام باارزش هستی. رفتارت با این مشتری قابل ستایشِ. کار و رفتار فوق‌العاده‌ای در برابر اونها از خودت نشون دادی . . . قبلا با مشتریان این‌چنینی برخورد داشتم و کارکرده‌ام؛ صادقانه میگم که چطور در برابر خواسته‌ها و رفتار اونها طاقت آوردی! اما اونها نسبت به پروژه‌های قبلی که با ما داشتن، خیلی راضی هستن.

میدونی چی بیشتر از همه‌چیز برام ارزش داره؟ اینکه واقعاً رفتاری حرفه‌ای با اونها داشتی . . . به کارت با تمام انرژی ادامه بده.”

به نظر شما پس از چنین تجربه‌ای چه احساسی به شما دست می‌دهد؟

پس از سالها همکاری و مشاوره با چندین و چند شرکت مختلف، به‌خوبی آموخته‌ام که موارد بسیار معدودی هستند که قدرت انگیزشی آن‌ها با تمجید و ستایش صادقانه برابری می‌کند. در این رابطه توجه شمارا به سه نمونه از نظرات افراد شاغل در این سازمان‌ها جلب می‌کنم که در طی مصاحبه‌های مختلف از آن‌ها شنیده‌ام:

– هیچ‌چیزی مأیوس‌کننده‌تر از این نیست که هرروز بهترین کار را ارائه دهی و تنها زمانی با تو صحبت کنند و اسمت را به زبان بیاورند که کاری را به‌اشتباه انجام داده‌ای.

– واقعاً نمی‌توانم درک کنم که چرا مدیریت ارشد اغلب شرکت‌ها این موضوع را متوجه نمی‌شوند. البته که پول یک عامل انگیزاننده بسیار قوی است، اما احساس باارزش بودن و تمجید شدن هم همین احساس را دارد. هرکسی در هر جنبه از زندگی خودش، دوست دارد که بداند و بشنود که برای مجموعه‌ای ارزش و اهمیت دارد.

– موضوعی بسیار بدیهی است، اما رهبران بسیار هستند که حتی فراموش می‌کنند یک “آفرین” ساده به اعضای تیم خودشان بگویند.

 

در تمجید و ستایش‌ها همواره باید صادقانه رفتار کنید

تنها زمانی باید ‌به تمجید و ستایش در رابطه با کاری بپردازید که واقعی، صادقانه و اصیل باشد.

این یک حیله و ترفند برای جلب‌توجه و . . . یا یک وظیفه ساده روزانه برای انجام شدن و حذف شدن از لیست روزانه کارها نیست. همیشه باید در پی یافتن یک نکته مثبت در کارکنان، شرکا و همکاران خودتان باشید. البته گاهی اوقات هرکسی نیاز به دریافت انتقاد سازنده هم دارد که بسیار طبیعی است و اگر شاهد آن بودید و احساس کردید که توجه نکردن به آن می‌تواند موجب خسارت به کار دیگران شود، حتماً باید آن را تذکر دهید.

اما چرا نباید چنین دیدگاهی نسبت به ستایش و تمجید هم داشته باشید؟ اگر شاهد نکته مثبتی در رفتار شخصی هستید، در اولین فرصت ممکن آن را یادآوری کنید. اگر فوراً امکان انجام آن نیست، یادداشتی تهیه کنید یا یک ابزاری برای یادآوری آن در نظر بگیرید تا در اولین فرصت ممکن آن را انجام دهید.

فراموش نکنید که تمجید شما باید صادقانه باشد، که در غیر این صورت نتیجه‌ای عکس حاصل شما می‌شود. مردم عدم شفافیت و صداقت را از کیلومترها آن‌طرف تر تشخیص می‌دهند. باید به خودتان یاد دهید تا به‌خوبی بتوانید موارد واقعاً باارزش و نیازمند تمجید در دیگران را ببینید.

 

the-power-of-authentic-praise-in-learning

 

اما ببینیم راه روش درست انجام دادن این کار چیست؟

حتماً و حتماً توجه داشته باشید که موارد زیر را رعایت کنید:

1- همیشه به دنبال یافتن یک‌چیز خوب باشید.

برخی از رهبرانی که با آن‌ها همکاری داشته‌ام، خیلی برای تمجید کردن تقلا می‌کنند. چنانچه یکی از آنان به من گفته بود:

“شما اشاره به اصالت داشتید، اما از همه که نمیشه تمجید و ستایش کرد، میشه؟”

این طرز فکر اشتباه است.

هرکسی مستحق تمجید و ستایش برای کاری است، شاید این مورد حتی برای وفاداری آن‌ها نسبت به شرکت و سازمان در مدتی طولانی باشد یا اینکه مثلاً به‌طور کامل از یک پروژه منصرف نشده و از آن دست نکشیده اند. اگر در حال هدایت یک تیم هستید، وظیفه شما نشان دادن قدردانی و بااهمیت بودن تک‌به‌تک افراد حاضر در تیم شماست. اگر موردی را در تیم خودتان می‌بینید، که آن‌ها حتی خودشان هم شاهد آن نیستند، می‌توانید به شکل‌گیری یک پیش‌گویی محقق کننده کمک کنید. مطمئنا شرایط آن‌ها تغییر می‌کند و بازده کار آن‌ها دیگر چیزی که پیش از آن شاهد آن بودید نخواهد بود، چراکه شما نشان داده‌اید که نسبت به توانایی آن‌ها باور دارید.

2- کاملا مشخص و خاص باشید.

به مردم به‌طور دقیق و مشخص بگوئید که چه موردی از کار آن‌ها را ستایش می‌کنید و برای شما ارزش و اهمیت دارد.

زمانی که مدرک و گواهی برای توجه کردن به تلاش های اعضای تیم خود ارائه می‌کنید، احساس خوبی را به آن‌ها انتقال می‌دهید. این نگاه از نزدیک به کارها و تلاش های آن‌ها موجب می‌شود که به‌خوبی بدانند تلاش های آن‌ها بیهوده نبوده است.

زمانی برای فکر کردن به کار تک‌به‌تک افراد زیر مجموعه خود اختصاص دهید، سپس به‌طور دقیق به آن‌ها یادآوری کنید چه چیزی در کار آن‌ها برای شما ارزش دارد.

 

نتیجه‌گیری

به سبک رهبری خود فکر کنید. آخرین باری که به اعضای تیم خود گفتید که برای شما ارزش و اهمیت دارند، چه زمانی است؟ یا اینکه به‌طور خاص به آن‌ها گفتید که چه‌کار آن‌ها موجب ارزش برای شما شده است؟ یا اینکه اجازه دادید که به‌خوبی بدانند چقدر از کار کردن با آن‌ها لذت برده اید؟

چند لحظه ستایش و قدردانی صادقانه تأثیرات شگفت‌آوری بر روحیه آن‌ها دارد. این کار موجب شکل‌گیری بهترین نتایج و حتی بهترین نیروها در تیم شما می‌شود. شاید در موارد بسیاری حتی شاهد باشید که بلافاصله آن‌ها هم از شما بدلیل این تمجید و قدردانی و زمانی که صرف کرده اید، سپاسگزاری می‌کنند.

این است قدرت تمجید صادقانه.

منبع: https://goo.gl/EDTqRt

مقاله پیشنهادی

Company Perk (3)

صفت خوب و رایگانی که همه کارکنان سازمانی در آرزوی آن هستند – بخش اول

این موضوع که چه چیزی موجب شکل‌گیری یک فرهنگ بسیار قوی در یک شرکت می‌شود، ...

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *