خانه / مقالات / ده شیوه سوءاستفاده از هوش هیجانی توسط افراد (و چگونگی مقابله با آن) – بخش دوم و پایانی
سوء استفاده از هوش هیجانی

ده شیوه سوءاستفاده از هوش هیجانی توسط افراد (و چگونگی مقابله با آن) – بخش دوم و پایانی

در مطلبی که در روز شنبه گذشته برای شما منتشر کردم، در رابطه با اهمیت شناخت راه هایی که افراد از طریق آنها به سوءاستفاده از هوش هیجانی می پردازند، برای محافظت از خود اشاره کردم و برخی از این موارد را برایتان شرح داده و راه حلی ارائه کردم، در ادامه این همان مطلب قصد دارم امروز به بقیه این موارد بپردازم که در مجموع 10 مورد بوده اند:

 

5- آن‌ها جریان را به سمت استفاده از مزیت حضور خانگی سوق می دهند.

یک فرد استثمارگر ممکن است تأکید بر ملاقات و تعامل با شما در فضایی فیزیکی داشته باشد که خودش در آن محیط دارای تسلط و کنترل بیشتری بر شرایط است. بنابراین ممکن است جریان را به سمتی بکشند که مکان ملاقات و مذاکره در جایی باشد که نسبت به آن دارای حس تملک بوده و آشنایی کامل با آن دارند، مثلاً جایی مانند دفتر کار، منزل یا هر جای دیگری که ممکن است شما در آن احساس راحتی کمتری داشته باشید.

استراتژی: اگر نیاز به مذاکره را ضروری می‌بینید، پیشنهاد انجام دادن آن در یک مکان خنثی و بی‌طرف را مطرح کنید. اگر مجبور به ملاقات با وی در منزل شخصی وی شدید، ابتدا درخواست یک لیوان آب کنید تا قدری آرام شده و این موضوع به شما کمک کند تا قدری آرامش خود را حفظ کنید.

 

6- آن‌ها سؤالات بسیار زیادی می‌پرسند.

صحبت کردن در مورد خودمان کاری بس ساده است. استثمارگران‌ هم این موضوع را به‌خوبی می‌دانند، و با پرسیدن سؤالاتی به‌منظور کسب اطلاعات و اما با قصد و هدفی مخفی، سعی می‌کنند از این موضوع نهایت استفاده را ببرند –  به عبارتی سعی می‌کنند از این طریق نقاط ضعف یا اطلاعاتی را از شما به دست بیاورند که بتوانند از آن‌ها به نفع خودشان استفاده کنند.

استراتژی: البته، نباید به داشتن انگیزه‌های بد و منفی در هرکسی که سعی در شناخت بهتر و بیشتر شما دارد، مشکوک شوید. اما نسبت به کسانی که فقط و فقط سؤال می‌پرسند و از عیان کردن همان اطلاعات در مورد خودشان پرهیز می‌کنند، کاملاً هشیار باشید.

 

7- آن‌ها با سرعت زیادی صحبت می‌کنند.

گاهی اوقات، افراد استثمارگر به‌منظور سوءاستفاده با سرعت بیشتری نسبت به حالت عادی صحبت می‌کنند و یا از واژگان خاص و تخصصی در صحبت‌های خود استفاده می‌کنند.

استراتژی: نسبت به درخواست از افراد برای تکرار صحبت یا نکته موردنظر خودشان ترس و واهمه نداشته باشید یا حتی برای روشن شدن موضوع خودتان در این رابطه سؤالاتی را مطرح کنید. حتی می‌توانید گفته آن‌ها را به زبان ساده و با کلمات و جمله‌بندی خودتان تکرار کنید، یا از آن‌ها بخواهید برای آن ‌یک مثال ارائه کنند – – که این‌گونه به شما اجازه می‌دهد تا مدیریت صحبت و مذاکره را به دست بگیرید.
سوء استفاده از هوش هیجانی

8- آن‌ها هیجانات منفی از خود بروز می‌دهند.

برخی افراد از روی قصد و عمد تُن صدای خودشان را افزایش می‌دهند یا از حرکات بدنی و زبان بدن هیجانی استفاده می‌کنند تا این‌گونه ناراحتی خودشان را به شما نشان دهند و در نتیجه بر احساسات و هیجانات شما تأثیر بگذارند. (مربیان بسکتبال در این رابطه نابغه هستند.)

استراتژی: در این رابطه از تکنیک تامل و درنگ استفاده کنید. اگر کسی هیجانات شدیدی از خود نشان می‌دهد، قبل از عکس‌العمل نشان دادن، قدری صبر کنید. در برخی از موارد، شاید حتی لازم باشد چند دقیقه‌ای از آن موقعیت دور شده و قدری قدم بزنید.

 

9- آن‌ها زمان بسیار اندکی برای عکس‌العمل نشان دادن در اختیار شما قرار می‌دهند.

برخی از این افراد ممکن است سعی کنند شما را تحت‌فشار قرار دهند تا در طی یک بازه زمانی بسیار غیرمنطقی تصمیمی را اتخاذ کنید. برای انجام این کار شما را به زور و پیش از آنکه فرصت کافی برای سبک و سنگین کردن نتایج و عواقب کار داشته باشید، وادار به اتخاذ یک تصمیم می‌کنند.

استراتژی: تسلیم درخواست‌های غیرمنطقی نشوید. اگر شریک و یا مخاطب شما از دادن زمان بیشتر به شما طفره می‌رود، بهتر است در جای دیگر به دنبال هدف خودتان باشید.

 

10- آن‌ها با سکوت با شما برخورد می‌کنند.

با عدم پاسخ‌گویی به تماس‌های تلفنی، پیام‌های کوتاه متنی، ایمیل یا هرگونه درخواست منطقی دیگری، فرد استثمار کننده از طریق معطل نگاه‌داشتن شما و ایجاد شک و بلاتکلیفی در پی مسلم کردن قدرت خودش است. برخورد با سکوت، نوعی عدم صداقت در یک رابطه تلقی می‌شود، که در آن از سکوت به‌عنوان یک اهرم استفاده می‌شود.

استراتژی: پس‌ازاینکه تا حدی منطقی برای برقراری ارتباط سعی و تلاش کردید، برای فرد مخاطب یک ‌ضرب‌الاجل تعیین کنید. در موارد و موقعیت‌هایی که یک مورد جایگزین وجود ندارد، یک بحث صریح و بی‌پرده در رابطه با روش انتخاب‌شده توسط وی برای برقراری ارتباط ممکن است ضروری باشد.

 

به‌کارگیری عملی و کاربردی این آموزه‌ها:

همیشه افرادی وجود دارند که با تمرین و تلاش در پی افزایش سطح هوش هیجانی خودشان و دیگران هستند. گاهی این افراد از این قدرت برای استثمار کردن و سوءاستفاده از هوش هیجانی و البته دیگران بر می‌آیند و دقیقاً به همین دلیل است که شما باید به دنبال بالا بردن سطح هوش هیجانی خودتان باشید – تا وقتی آن‌ها چنین رویه‌ای را اتخاذ می‌کنند، در برابر آن‌ها از خودتان محافظت کنید.

منبع: https://goo.gl/wTNcAg

مقاله پیشنهادی

تمجید

رفتاری صادقانه داشته باشید: قدرت تمجید صادقانه

باهم ببینیم چطور داشتن رفتار صادقانه موجب ایجاد تفاوت می‌شود. سناریو زیر را در نظر ...

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *